Tuesday, August 28, 2018

Абсурдни лъжи от учебниците по икономика и финанси - 2 част




Продължава от 1 част

В дискусията логично последва въпросът защо въпреки успешната икономика, преди време намалиха кредитния рейтинг на САЩ? Отговор, естествено, не можаха да намерят, но дадоха съвет: американците ще могат да вземат нов заем, но (забележете!) при по-висока лихва. Ето я идеята на цялото занятие: да вземеш първи заем, после втори за покриване на първия, сетне трети за покриване на втория и така да ти взимат все повече и повече пари, докато накрая ще ти вземат самия бизнес, тъй като няма да си в състояние да плащаш многократно увеличените лихви. Tова не го пише в никой учебник по икономика и финанси. Можеш да го научиш само от най-доброто училище - самия Живот.

Друг многознайко хвърли в ефира цяла серия от щуротии в стремежа си да замаже издънките на американските му господари.

1. Нарастването на външния дълг не означавало отслабване на икономиката, а обратното - форсиране. Какво да обясняваш на такъв? Той или е прекалено глупав, или нарочно отрича елементарното: ако икономиката ти наистина е развита, просто няма да се нуждаеш от заем, защото ще разполагаш с необходимите средства, спечелени от теб самия. Щом нямаш тези средства, значи икономиката ти е губеща.

2. Външният дълг на САЩ не бил външен, а към 200-300 държавни институции плюс част от американските граждани. Що за глупост? Ако беше така, никой нямаше да го нарича външен. А той е точно такъв, защото е дълг към държави и институции извън Щатите.

Същият многознайко много обича да се хвали, че спори с доводи. Ех, боже! Hе доводи, а жива шизофрения е това неговото.

Лудият доразвива лудостта си
Щом САЩ дължат пари на свои институции, значи в краен случай, ако го закъсат непоправимо, винаги могат да прибегнат до национализация. Това вече  е абсолютен туш! Големият десен капиталист препоръчва като краен изход най-мръсния похват от най-кървавия комунистически период: национализиране на частното имущество. Какво да кажа за такова малоумие? Това ли е победата на дясното, на капиталистическия свят? Дотук ли я докарахме: най-десните капиталисти да препоръчват комунизъм като краен изход? Защо беше цялата игра на студена/топла война?


No comments:

Post a Comment